Přinášíme vám další článek, týkající se odposlouchávání mobilních telefonů.
Archeologové našli u Kremlu odposlouchávací systém ze 16. století
V základech jedné z ochranných zdí z období raného novověku objevili archeologové tajnou místnost s klenutým stropem, kterou prý obránci Moskvy používali k odposlouchávání tatarských dobyvatelů tábořících na druhé straně, informoval Interfax.
Místnost byla Dle archeologů součástí dnes již neexistující Bohoslovecké brány severovýchodně od Rudého náměstí. Díky klenutému stropu uvnitř vznikal zvláštní zvukový efekt, který umožňoval obráncům města poslouchat dění na druhé straně zdi.
Zájem prý byl hlavně o informace, zda nepřítel nebuduje okopy. V době míru místnost sloužila jako skladiště střelného prachu.
Dle archivních dokumentů byly podobné prostory objeveny na různých místech Moskvy už ve 30. letech minulého století během stavby prvních linek metra.
Bohoslovecká brána byla zasazena do pevnostní zdi dlouhé 2,5 kilometru. Součástí zdi bylo dvanáct věží, z nichž v současnosti existují nanejvýš jen základy. Hradby v 16. století chránily ruskou metropoli před nájezdy krymských Tatarů.
Zajímá vás jak probíhá odposlech hovorů?
Odposlechy jsou v Česku problémem. Bez ohledu na to, co tvrdí Zeman Jedna kauza střídá před volbami druhou a stejně tak jedno obvinění vytlačuje druhé. U nařčení prezidenta Miloše Zemana, že jej a jeho lidi odposlouchává Bezpečnostní informační služba (BIS), které pronesl v rozhovoru pro Blesk, bychom se ale přesto měli zastavit. Ne ani tak proto, abychom řešili jeden konkrétní případ, který, jak už to ve světě špionů i Pražského hradu bývá, existovat může, rovněž ale nemusí.
Spíše však proto, že v realitě českého odposlouchávání skutečně není všechno v pořádku. A to ani nemusíme mluvit o složitých odposlouchávacích akcích BIS, které povoluje Vrchní soud v Praze. Stačí se podívat na v uvozovkách běžné policejní odposlouchávání.
To není v České republice žádnou marginální záležitostí. Například v roce 2019 policisté odposlouchávali téměř tři tisíce lidí na více než pěti tisících přístrojích.
Ve všech případech jim to musel povolit příslušný soud a odposlouchávaní musejí být podezřelí z opravdu vážné trestné činnosti. Při vyšetřování drobnějších trestných činů nejsou odposlechy možné.
I když se počet odposlechů meziročně snižuje, není úplně jasné například to, zda a jak se používají rovněž starší záznamy ze soukromé konverzace.
Unie obhájců, vedená známým advokátem a zároveň místopředsedou České advokátní komory Tomášem Sokolem, totiž před prázdninami upozornila na to, že patrně nedochází k ničení starých odposlechů v takové míře, jakou vyžaduje trestní řád.
Ve vyšetřovacích spisech tak Dle Unie obhájců a jejích poznatků leží i záznamy, které tam už dávno nemají co dělat a měly být policisty zničeny.
Unie obhájců dlouhodobě upozorňuje i na jiné problémy: například snahu o policejní vlamování se, alespoň v některých případech, do konverzace mezi obhájcem a obviněným, což zákon přímo zakazuje.
Právní úprava odposlechů je navíc poměrně stručná, a tak na řadu sporných otázek vůbec neodpovídá. Není například jasné, jak se lze bránit, pokud máte pocit, že váš telefon někdo poslouchá, ale nemá k tomu žádný relevantní důvod.
Policie i státní zastupitelství se všem nařčením opakovaně brání. Z již řečeného je ale poměrně jasné, že si nikdo z nás nemůže být stoprocentně jistý, zda i jeho hovory v policejních sítích někdy neuvíznou.
Možný argument Dle selského rozumu ve smyslu „když nic špatného nedělám a nemám co tajit, tak mi odposlouchávání nemusí vadit,“ nemůže obstát.
Představme si, co bychom říkali třeba na to, kdyby někdo preventivně otevíral naše dopisy, v klidu si je kopíroval, posléze přečetl a zanalyzoval, ale my bychom o tom nic nevěděli. Originály by totiž důmyslně zalepil do původních obálek a zdánlivě neporušené nechal doručit. Asi by se nám to příliš nelíbilo. Telefonní rozhovor přitom požívá stejné ochrany, i pro něj platí listovní tajemství.
Jakýkoliv ústupek z ochrany lidského soukromí ve prospěch státu může být nebezpečný. Přesto je trendem legislativy posledních let, a to kvůli boji s tím nejhorším zločinem: terorismem, mafií, nejmasivnější korupcí.
Odposlechy nutně zůstanou navždy v šedé zóně už ze své základní podstaty a bylo by naivní domnívat se, že popsané problémy může vyřešit určitá změna zákona. Přesto je ale nutné trvat na dodržování všech pravidel a tlačit v tomto ohledu na policii i státní zastupitelství. Protože nikdy nevíte, kdy mohou poslouchat i vás.
Autor je šéfredaktorem magazínu Lawyers & Business
Sledujte náš web, abyste věděli, jak funguje odposlouchávání mobilních telefonů.
Podívejte se na našem partnerském portálu na nejlepší tipy jak poznat nevěru