Odposlechy mobilu jsou čím dál častější, přečtěte si například tento článek.
Na trhu je jednoduché zařízení pro odposlech telefonu
Stačí 2,5 milionu korun a můžete odposlouchávat téměř kohokoliv. Jak to? V zahraničí se začal prodávat mobilní pasivní odposlech, který je takřka neodhalitelný a především dostupný skoro pro každého. Hovor nebo SMS dokáže zařízení zaznamenat v reálném čase na vzdálenost i několika kilometrů.
Je to opravdu tak prosté, jak to vypadá. Zařízení s názvem GSM Intercept je jednoduše vypadající černý plastový kufr s notebookem uvnitř a skoro každý si ho může objednat na internetu.
Uvnitř zařízení jsou GSM přijímače a jádrem celého systému je software uvnitř počítače.
„Dokáže lokalizovat a sbírat si z mobilní sítě informace o telefonech, které jsou v jeho dosahu a které jsou aktivní. Dokáže se zaměřit na daný telefon a dokáže jej odposlouchávat a online dokáže rozkódovat šifru A5/1 nebo A5/2 Dle toho, jaký operátor je v té které zemi aktivní,“ vysvětluje specialista na zabezpečenou telefonní komunikaci Jiří Schmidt.
Cena odposlechu se v současnosti pohybuje kolem 2 až 2,5 milionu korun. Částka se zdá pro obyčejného člověka vysoká, ale pro lidi, kteří informace potřebují, to zase tolik peněz není.
Pro získání přístroje stačí vyplnit formulář na internetu a při troše štěstí se společnost se zákazníkem zanedlouho spojí. Výrobek předvede a po zaplacení dodá.
Důslednější firmy vyžadují certifikát konečného uživatele. To znamená že prodává své výrobky jen vládním organizacím a institucím, ale není problém se k jednotce dostat i jako běžný uživatel.
Jak tvrdí Jiří Schmidt, zanedlouho tady taková zařízení budou, ale široká veřejnost se bát nemusí.
„Problém se týká úzké skupiny, nechci říci ani horních deseti tisíc, ale řekněme špičkových manažerů, bankéřů, ředitelů firem apod. Na druhou stranu se problém týká i gaunerů a zlodějů s tím, že tito lidé budou ještě méně bezpečni, než byli,“ specifikoval Schmidt.
Stačí znát telefonní číslo
Zařízení funguje ve dvou modech. Pokud uživatel zná telefonní číslo, přístroj začne automaticky nahrávat, když se mobil stane v dané lokalitě aktivní.
Zároveň dokáže přístroj odposlouchávat také všechny hovory v místě a nahrávat začne až konkrétní osobu po příkazu obsluhy. Monitorovat zvládá také SMS zprávy.
Takovýto způsob pasivního odposlechu nemůže nikdo zachytit. Operátor může odhalit až jeho aktivní používání, tedy samotné nahrávání. V zařízení se v síti tváří jako základová stanice.
Žádný z českých mobilních operátorů údajně činnost podobného zařízení zatím nezjistil. Metodu útoku prý už několik let sledují a vědí o ní.
Jak ale upozorňuje jeden z českých operátorů T-Mobile, odhalení ‚falešné‘ stanice BTS není vůbec jednoduché.
Podobná zařízení používá i policie
Obdobné systémy jsou navíc používány také policejními nebo zpravodajskými složkami a policie ani BIS operátorům použití takového zařízení nikdy nehlásí.
Jejich zařízení se Dle T-Mobilu sice nepoužívá k přímému odposlechu, způsob, jakým pracuje je ale prý naprosto totožný s tím, který využívá GSM Intercept.
Operátor nyní intenzivně pracuje na celoplošném zavedení kryptovacího standardu A5/3, který doposud nelze prolomit.
Právě prolomení současného šifrovacího standardu vedlo ke zkonstruování mobilního levného odposlechu.
Ochranu prolomil cracker Němec Karsten Nohl, který před dvěma lety světu oznámil, že se mu podařilo prolomit 21 let starý šifrovací algoritmus GSM sítí. Tehdy ještě nešlo telefony odposlouchávat v reálném čase, hovor se musel následně dekódovat.
Vyjádření českých operátorů:
T-Mobile Tato metoda útoku je známa již několik let. U nás jsme doposud podobný problém nezaznamenali. Odhalení ‚falešné‘ BTS není tak jednoduché, jak se to z přílohy jeví. Obdobné systémy jsou navíc používány také policejními, či zpravodajskými složkami a policie ani BIS nám použití takového zařízení nikdy nehlásí.
Toto zařízení se sice nepoužívá k přímému odposlechu, způsob, jakým pracuje je však naprosto totožný s popsaným. Závěrem dodávám, že skupina DT intenzivně pracuje na celoplošném zavedení kryptovacího standardu A5/3, který doposud nelze prolomit.
O2 V síti O2 jsme doposud falešné vysílače nezaznamenali, ovšem víme, že takové riziko je reálné. Proto neustále hlídáme integritu naší mobilní sítě.
VODAFONEGSM komunikace je šifrovaná, přičemž šifry se liší u 2G a 3G sítě. U obou technologií se navíc šifrovací klíč často mění. Tuto šifru je velmi těžké prolomit a téměř nemožné prolomit v reálném čase. Aktivní odposlechová zařízení by byla v našich dohledových centrech viditelná a pokud bychom jejich existenci zaznamenali, spolupracovali bychom s Policií ČR.
Zajímá vás jak na odposlech mobilu? Pak čtěte náš web.
Skandál s odposlechy stál slovenského ministra obrany funkci
Kvůli odposlouchávání novinářů vojenskou tajnou službou přijde o funkci slovenský ministr obrany. Ľubomír Galko nedokázal dostatečně vysvětlit, proč jeho úřad sledoval redaktory jednoho z celostátních deníků.
Dosluhující premiérka Iveta Radičová zítra předá návrh na odvolání ministra Galka prezidentovi.
Řekla, že si váží jeho působení na ministerstvu obrany, dodala ale, že vojenská tajná služba selhala a Galko jako zodpovědný ministr musí odejít.
Dle premiérky je odposlouchávání novinářů nepřijatelné a porušuje principy právního státu, ať už je k tomu jakýkoli důvod.
Vláda už Dle ní také zkoumá, jakou roli hráli v celém případu soudci, kteří museli vojenské tajné službě odposlechy schválit. Vyšetřování čeká i samotné novináře, kteří mohli zveřejněním předpisů odposlechů a dalších dokumentů porušit zákon o utajovaných skutečnostech.
ČTĚTE TAKÉ: Slovenský ministr obrany připustil odposlechy novinářů
Skandál trval pouhé dva dny. Odstartovaly ho zprávy v tisku o sledování tří redaktorů listu Pravda a šéfa zpravodajské televize TA3.
Důvodem odposlechů mělo být to, že se novináři dostali k tajným informacím a vojenské zpravodajství chtělo zjistit, na co je používají a s kým se stýkají. Gučíka zase sledovala v souvislosti s podezřelými aktivitami jeho reklamní agentury.
Galko informace o sledování novinářů původně popíral, později odposlechy připustil s tím, že byly legální, tedy se souhlasem soudu. Zveřejnění přepisů hovorů označil za pokus o diskreditaci své osoby v souvislosti s odhalováním podezřelých tendrů na ministerstvu obrany za bývalé vlády.
Sledujte náš web, abyste věděli, jak funguje odposlouchávání mobilních telefonů.
Potřebujete diskrétně zabezpečit určitý prostor? Zkuste využít skryté kamery, pomocí kterých můžete prostor sledovat zcela nepozorovaně, a to včetně online náhledu přes mobilní telefon v reálném čase!